• Marzyciele i Rzemieślnicy

  Dom Innowacji Społecznych

 • O nas

  Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych”, znajdujący się na III piętrze Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy, przy ul. Brackiej 25 w Warszawie, to miejsce, które ma wspierać rozwój miasta, jego mieszkańców, inicjować mądre zmiany i poprawiać jakość życia.

   

  Tworzymy je z myślą o kreatywnych, nieszablonowych osobach, którym bliskie są zagadnienia jakości życia w mieście, dbania o jego przestrzeń, a także realizacji polityki publicznej. Spotykamy i łączymy ludzi zaangażowanych w rozwijanie projektów społecznych, wywodzących się z różnego rodzaju środowisk (m.in. administracji publicznej, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, świata akademickiego).

   

  Wspieramy praktyczne pomysły i przedsięwzięcia odnoszące się do realnych wyzwań. Tutaj powstają, wzrastają i dojrzewają w optymalnych warunkach.

   

  Marzyciele i Rzemieślnicy to miejsce zarówno codziennej, biurowej pracy dla liderów zmian, jak i ważnych, inspirujących wydarzeń - debat, konferencji, warsztatów. Otwieramy się również na pomysły innych osób i instytucji. To miejsce jest dla każdego, kto ma pomysł na zmienianie świata na lepsze.

   

  Mocno wierząc w te idee, zapraszamy do współtworzenia tego miejsca!

  "Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych” to program partnerski Fundacji Stocznia i Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy.

   

  Dzięki życzliwości rodziny państwa Jabłkowskich może wspólnie tworzyć Marzycieli i Rzemieślników.

  Powstanie Marzycieli i Rzemieślników to efekt wspólnego namysłu i działania, w które zaangażowane były także zespoły Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę", Innovatiki oraz Grzegorz Lewandowski, współtwórca klubokawiarni Chłodna 25 i barStudio. Aby zapoznać się z historią powstania Marzycieli i Rzemieślników i szczegółami naszej misji, zapraszamy do przeczytania MANIFESTU.

 • Nasze działania

  W naszych działaniach skupiamy się na realizacji programów i wydarzeń, wspomagających generowanie i wymianę pomysłów na innowacyjne działania, ułatwiających wspólną pracę i dyskusję osób rozwijających projekty społeczne.

   

  Z drugiej strony otwieramy się także na pomysły innych osób i instytucji. Gościmy i współorganizujemy różne wydarzenia dotyczące tematyki miejskiej, polityk publicznych i innowacji społecznych.

   

  Jesteśmy otwarci także na współpracę z organizacjami społecznymi, instytucjami publicznymi i firmami i opracowywanie na ich prośbę programów odpowiadających na zgłoszone potrzeby. Będziemy wspólnie wypracowywać rozwiązania i wspierać ich wdrażanie.

   

  Jeśli masz jakiś pomysł lub pytanie skontaktuj się z nami!

 • Inkubator pomysłów

  Szukamy, pomagamy w dopracowaniu i sprawdzeniu jak w praktyce działają nowe pomysły na społeczne działania.

   

  W Marzycielach i Rzemieślnikach w latach 2016-2019 działał Inkubator pomysłów, w ramach którego wspieraliśmy rozwój nowatorskich rozwiązań służących osobom, którym ze względu na zaawansowany wiek, niepełnosprawność lub chorobę trudno samodzielnie funkcjonować. Projekt realizowała Fundacja Stocznia wspólnie z Gminą Miasta Gdynia, Miastem st. Warszawa oraz ECORYS Polska sp. z o.o.

   

  W ramach trzech naborów do inkubatora autorzy 72 pomysły na innowacje otrzymało wsparcie (m.in. w formie szkoleń, indywidualnych konsultacji i mentoringu) przy dopracowywaniu koncepcji i przygotowywaniu prototypu innowacyjnego rozwiązania. 33 z nich zostały następnie przetestowane w mikroskali. Ze wsparcia inkubatora mogły korzystać przedstawiciele różnego rodzaju organizacji, instytucji i przedsiębiorstw, ale także grupy nieformalne i osoby fizyczne.

   

  Więcej informacji o inkubatorze, testowanych i upowszechnianych innowacjach, w tym broszury i podcasty na ich temat, można znaleźć na stronie: https://www.innowacjespoleczne.org.pl/

   

  W 2020 r. ruszy kolejna edycja Inkubatora pomysłów. Niebawem poinformujemy o tym, jak będzie funkcjonował.

 • Biblioteka miejska

  Co powinien przeczytać każdy, kto działa lub chce działać dla miasta? Postanowiliśmy stworzyć bibliotekę ważnych publikacji o ideach, praktykach i teoriach miasta. Ma służyć każdemu, kto szuka inspiracji i wiedzy.

   

  Jak korzystać z biblioteki?

  Z książek można korzystać na miejscu, jak również wypożyczać je. Wszystkie nasze książki możesz zobaczyć w specjalnym systemie:

   

  Wybierz książkę

  Zapoznaj się z zasadami

  Filmowa instrukcja obsługi systemu

   

  Biblioteka jest tworzona oddolnie. O tym, jakie książki znalazły się w bibliotece, zadecydowały głosy praktyków i teoretyków działań miejskich. Do akcji tworzenia Biblioteki Miejskiej włączyły się instytucje i organizacje, wydawnictwa, specjaliści z różnych dziedzin takich jak architektura, urbanistyka czy kultura. Książki o teorii i praktyce miasta polecili m.in. Sylwia Chutnik, Edwin Bendyk czy Marcel Andino Velez.

   

  Lista wszystkich zgłoszonych książek

  Lista TOP 100

   

  Jak można wesprzeć tę inicjatywę?

  PO PIERWSZE – przekazać Bibliotece książki i czasopisma.

  PO DRUGIE – zorganizować wydarzenie dotyczące książek i miasta.

  PO TRZECIE – jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły!

   

  Partnerzy:

  Wydawnictwo Czarne, Magazyn Miasta, Stowarzyszenie Biblioteka Otwarta, Fundacja Bęc Zmiana, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej, „Miasta i Metropolie. Studia Miejskie”, Wydawnictwo Archivolta.

 • Śniadania&Gadania

  W każdy poniedziałek rano (z przerwą na pandemię) w przestrzeni Marzycieli i Rzemieślników spotykamy się na Śniadaniach&Gadaniach. Wspólnie jemy śniadanie, rozmawiamy i słuchamy porannej opowieści.Co tydzień temat jest inny, ale za każdym razem ciekawy i przygotowany przez niezwykle interesujące osoby z różnych światów. Jeśli chciałbyś do nas dołączyć, po prostu do nas napisz: biuro@marzycieleirzemieslnicy.pl

 • Przestrzeń na spotkania

  Z naszej przestrzeni można korzystać przy organizacji konferencji, warsztatów, debat, pokazu filmu, koncertu i przyjęć okolicznościowych. Dysponujemy dużą salą na około 200 osób, a także mniejszymi salami warsztatowymi oraz wspólną przestrzenią z dostępem do kuchni i dużym stołem. Zapraszamy do kontaktu wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe i instytucje publiczne.

  Do tej pory zaufały nam największe instytucje sektora publicznego, prywatnego, pozarządowego i akademickiego.

  Zorganizowaliśmy ponad tysiąc wydarzeń: debat, konferencji, warsztatów, koncertów, wykładów, wernisaży i wystaw, pokazów filmowych, meetupów, sesji zdjęciowych, seminariów, szkoleń, targów, promocji książek a nawet planów filmowych.

  Gościliśmy łącznie 50 tysięcy uczestników.

  Realizujemy ponad 20 różnych wydarzeń w miesiącu.

 • Wesprzyj nas!

  Marzyciele i Rzemieślnicy jako program zarządzany przez Fundację Stocznia jest spójny z jej celami i misją. Wspieramy wypracowywanie i wdrażanie innowacji społecznych. Wspieramy działania lokalne, zwłaszcza służące rozwiązywaniu problemów społecznych. Angażujemy się w upowszechnianie świadomości obywatelskiej i pobudzanie aktywności społecznej.

  Jesteśmy miejscem, które wciąż się rozwija, udoskonala i uczy. Jeśli chciałbyś nam pomóc, wesprzeć nasze działania, sfinansować jakiś pomysł skontaktuj się z nami.

   

  Co jest nam potrzebne?

   

  Wsparcie finansowe na działania programowe i tworzenie naszego miejsca.

  Wpłaty można przesyłać na konto Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia”: PL51 2190 0002 3000 0046 4031 0101 (z dopiskiem “Marzyciele i Rzemieślnicy”).

  Wsparcie rzeczowe do wyposażenie przestrzeni, np. ekran, projektor.

  Wsparcie merytoryczne osób, które podzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami np. z uczestnikami naszego Inkubatora pomysłów.

   

  Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje. Zapraszamy do grona Marzycieli i Rzemieślników!

  Newsletter. Zapisz się!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych wyłącznie na potrzeby związane z wysyłką newslettera Marzycieli i Rzemieślników, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu tych danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.*

  Administratorem danych osobowych jest Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” z siedzibą w Warszawie (00-277) przy pl. Zamkowym 10. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, a osobie, która wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przysługuje prawo dostępu do ich treści, a także do ich poprawienia i usunięcia oraz wycofania zgody na ich przetwarzanie w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, z obowiązującym prawem.

 • Kontakt

  Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych

  III p. Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy,

  Bracka 25, 00-028 Warszawa

  biuro@marzycieleirzemieslnicy.pl / 725 340 575

   

  Magdalena Gawin

  mgawin@marzycieleirzemieslnicy.pl

  603 340 635

   

  Jacek Przeciszewski

  jprzeciszewski@marzycieleirzemieslnicy.pl

  603 340 535

   

  Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych to program partnerski

  Fundacji Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” i Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy.

  Polub nas!

  Napisz do nas!

  Znajdź nas!

  #marzycieleirzemieslnicy